Race Results – 2017 Newport Autumn Bloom

Click here to download the 2017 registration form.


Two Qualify for Bloomsday 2018!

NEWPORT –

Saturday morning131 runners from all over the Northwest welcomed chilly but clear skies and competed in the 10th Anniversary Newport Autumn Bloom 5K/10K Fun Run. Autumn Bloom’s 10K officially qualified two runners for the highly competitive second seed for Bloomsday 2018. This year’s race welcomed back three prestigious Spokane running clubs, Manito Running Club, the Flying Irish Running Club and Bloomsday Road Runners Club.  In addition, two new running clubs, Road Rebels and Spokane Swift, added their names to the growing list of serious runners.

In order to qualify for the Bloomsday 2018 Second Seed, male runners must finish under 39 minutes and female runners must finish under 47 minutes. Newport Autumn Bloom qualifiers were: Steve Kirschke (00:37’31) and John Collins (00:38:13). Male overall 10K winners were Steve Kirschke (1st), John Collins (2nd) and Heath Robertson (3rd, 00:39’21). Female overall 10K winners were Lisa Kirschke (1st, 00:50:29), Hannah Maple (2nd, 00:50’51) and Newport’s Annie Frederick (00:54’26). This year’s youngest 10K runner was 8-year-old Abigail Eldore of Priest Lake; the oldest 10 K runner this year was 73-year-old Autumn Bloom veteran James Schow of Plummer, Idaho.

5K male overall winners were David Bingaman (1st, 00:17’58), Benjamin Miller (2nd, 00:24’02), and Doug Miller (3rd, 00:24’42).  5K female overall winners were Amy Rose (1st, 00:21’51), Diana Crabtree (2nd, 00:23’20), and Brin Westenskow (3rd, 00:26’22). This year’s youngest 5K competitor was 9-year-old Erik Pierce of Coeur d’Alene; the oldest 5K runner was 82-year-old Jean Green of Spokane.

 

Runners were encouraged along the route by 115 community volunteers including groups from House of the Lord School, Newport High School HOSA, and Newport High School Fire Science. 5K runner, Miranda Campbell, opened race day singing the National Anthem, and race emcees Keith Campbell and DJ Soup fired up the music to get people warmed up and welcome them across the finish line. This year’s event benefited local programs funded and administered by Newport Hospital and Health Services Foundation. Final race times and a link to race photos will be available at www.NewportHospitalAndHealth.org.

 

 

Click here for the official 2017 Newport Autumn Bloom Finishing Results!

Event photos will be posted to Facebook soon! 

10 K race winners by age division were:

10K Female (1-14 Age Group): 1st Place – Abigail Eldore

10K Male (20-29 Age Group): 1st Place – Brandon Hoff.

10K Female (20-29 Age Group): 1st Place – Kambria Hyatt; 2nd Place – Ana Melendrez.

10K Male (30-39 Age Group): 1st Place – John Collins; 2nd Place – Heath Robertson; 3rd Place – Kevin Young

10K Female (30-39 Age Group): 1st Place – Hannah Maple; 2nd Place – Marie Hughes; 3rd Place – Becky Rowe

10K Male (40-49 Age Group): 1st Place – Steve Kirske; 2nd Place – Michael Trout; 3rd Place – Brian Sayrs

10K Female (40-49 Age Group): 1st Place – Lisa Kirschke; 2nd Place – Kristin Janson; 3rd Place – Monica Gile

10K Male (50-59 Age Group): 1st Place – Walter Mueller; 2nd Place – William Thompson

10K Female (50-59 Age Group): 1st Place – Annie Frederick;  2nd Place – Sue Siemsen; 3rd Place – Marie Ellis

10K Male (60-69 Age Group): 1st Place – George Wallis; 2nd Place – Paul Fitzpatrick;  3rd Place – Rodney Riffel

10K Female (60-69 Age Group): 1st Place – Karen Luedeking; 2nd Place – Terri Smoak

10K Male (70+ Age Group): 1st Place – James Schow

5 K race winners by age division were:

5K Male (14 & Under Age Group): 1st Place – Brennen Jones; 2nd Place – Erik Pierce; 3rd Place – Wyatt Jones

5K Female (14 & Under Age Group): 1st Place – Anna Jones; 2nd Place – Elise Hinchliff; 3rd Place – Sarah Goodman

5K Male (15-19 Age Group): 1st Place – Benjamin Miller; 2nd Place – Jacob Wagar; 3rd Place – Morgan Endicott

5K Female (15-19 Age Group): 1st Place – Jocelyn Endicott; 2nd Place – Madison Siegel; 3rd Place – Miranda Campbell

5K Female (20-29 Age Group): 1st Place – Jennifer Foster;  2nd Place – Kelsee Chenweth

5K Male (30-39 Age Group): 1st Place – David Bingaman; 2nd Place – Jason Jones; 3rd Place – John Rose

5K Female (30-39 Age Group): 1st Place – Amy Rose; 2nd Place – Diana Crabtree; 3rd Place – Brin Westenskow

5K Male (40-49 Age Group): 1st Place – Doug Miller; 2nd Place – Rodney Roberg; 3rd Place – Geoff Jones

5K Female (40-49 Age Group): 1st Place – Melanie Endicott; 2nd Place – Amanda Stewart; 3rd Place – Tina Batsch

5K Male (50-59 Age Group): 1st Place – Jerald Butler; 2nd Place – Tim Douglass; 3rd Place – Rodney Gile

5K Female (50-59 Age Group): 1st Place – Alana Schatz; 2nd Place – Julie Brown; 3rd Place – Terri Contreras

5K Male (60-69 Age Group): 1st Place – Allen Layman; 2nd Place – Terry Soderberg; 3rd Place – Ray King

5K Female (60-69 Age Group): 1st Place – Cathy Wallis; 2nd Place – Karen Mathews; 3rd Place – Rhena Cooper

5K Female (70+ Age Group):  1st Place – Patricia Trout; 2nd Place – Jean Green; 3rd Place – Betty Peters.

 

 2017 Premium Event Sponsors:

 

           City Logo Compressed

The Foundation and committee would like to thank the following people for their support of Newport Autumn Bloom:

Pend Oreille County Sheriff’s Department (Route Security)

Newport High School Fire Science

Newport High School HOSA

House of the Lord School

Travis, Glennis and Keagan Stott

City of Newport

Washington State Department of Transportation

Pend Oreille Public Utility District

Michael McLaughlin

Marianne Nichols

Melanie Endicott

Tom Wilbur

Terri Ivie

Vicki Richter

Jill Monroe

Donna Neale, 10K Support Crew Captain

Road Rebels

Manito Running Club

Bloomsday Road Runners Club

Flying Irish Running Club

Brandon Nokes – Bike Marshall

Candy Crassus

Travis, Glennis & Keagan Stott, Bike Marshalls

Bret Smith, Chris Thomas, Keith Campbell, Elder Feller, Elder Simper (Set-up)

Marie Senn, Pam Tully, Patty Page, Marianne Nichols, Luke Nichols, Terri Ivie (Registration Team)

Keith Campbell, Race Emcee

Chris Meador

Jonathon Malcolm

Zander Adams

Libby and Isabel Bartel

Miranda Campbell, Carly Campbell

Isaiah Campbell, DJ Soup

Tim Hatcher, Event Photographer

Cindy Campbell, Race Co-Director

Michael McLaughlin, Race Co-Director